drons-droni-bezpilota-lidaparats-55545192

Svarīgākās lietas, kas jāzina drona pilotam, lai neiekultos nepatikšanās

Cilvēkus, kas vada bezpilota lidaparātus jeb dronus, sauc par pilotiem. Tas neizklausās ļoti loģiski, bet tomēr skaisti un atbildīgi. Vai zini, kādi noteikumi jāievēro drona pilotam? Ja neesi pārliecināts, lasi tālāk – visu pastāstīsim.

Drona īpašnieka un pilota pienākumu kopums ir līdzīgs automašīnas īpašnieka un vadītāja pienākumiem:

  • tev jāreģistrējas gan kā drona īpašniekam (ekspluatantam), gan kā pilotam;
  • tev jāiziet apmācība un jāsaņem drona vadīšanas tiesībatļauja;
  • drons ir jāmarķē;
  • tev ir jāapdrošina sava atbildība gadījumam, ja drons kādai personai vai īpašumam nodara bojājumus.

Šajā rakstā lasi par reģistrāciju, drona marķēšanu un apdrošināšanu, kā arī par dronu satiksmes kontroli Latvijā. Savukārt par tiesībatļauju veidiem dronu vadīšanai pastāstīsim nākamajā rakstā pēc nedēļas.

Šķiet, cik nopietns tas drons ir? Lielākā daļa modeļu, kurus visbiežāk izmanto privātpersonas, sver mazāk par kilogramu. Kādēļ tikpat daudz noteikumu kā automašīnām, kas sver vairāk par tonnu?

Pirmkārt, droni mēdz būt dažādi. Rūpnieciskie droni var svērt līdz 25 kilogramiem, bet lauksaimniecības droni – vairāk par 100 kilogramiem, un tu noteikti negribētu, lai neapmācīts cilvēks tos palaistu virs tavas galvas. Otrkārt, pat 249 gramus smags drons ir daļa no civilās aviācijas. Tas nozīmē, ka tā pilotam jābūt spējīgam droši manevrēt šķēršļu un cilvēku tuvumā, kā arī būt spējīgam izvairīties no bezpilota gaisa kuģa (BGK) sadursmes ar citiem objektiem gaisā un uz zemes. Tikmēr dronu skaits visā pasaulē strauji pieaug, un valstis izstrādā savus noteikumus un kontroles mehānismus šai aviācijas nozarei.

Kopš 2021. gada Eiropas Savienībā (ES) darbojas vienotais tiesību akts – regula, kas nosaka prasības dronu izmantošanā un ražošanā. Tikai aptuveni 10% noteikumu katra dalībvalsts var mainīt pēc saviem ieskatiem, norāda Igors Sevastjanovs, Transporta un sakaru institūta (TSI) Tālvadības gaisa kuģu apmācības nodaļas un Dronu skolas vadītājs. Tātad citās ES valstīs noteikumi būs ļoti līdzīgi Latvijai. Taču, pirms lido tur ar savu dronu, pārbaudi nianses un iepazīsties ar aktuālo informāciju par zonām, kur lidot nedrīkst.

Lasi vairāk šeit

contact us

raksti mums