TSI biznesa inkubatora iDEAHUB fināla prezentācijas pasākumā par uzvaru un galveno inovāciju stipendiju 5000 eiro cīnījās talantīgākās studentu un skolēnu komandas, kas 6 mēnešu laikā izstrādājušas inovatīvus produktus, pakalpojumus un pat prototipus. Jauniešu idejas vērtēja nozares ekspertu žūrija, taču finālprezentācijas pasākums vienlaicīgi bija arī iespēja komandām sevi parādīt potenciālajiem investoriem un sadarbības partneriem.
iDEAHUB noslēdzošā posma vadītājs Jānis Volberts atzīst, ka šogad risinājumi ir ļoti dažādi, sākot no finanšu un medicīnas tehnoloģijām līdz pat klimata un enerģētikas inovācijām. Arī sarežģītības pakāpe ir dažāda, taču visus risinājumus apvieno viens mērķis – uzlabot sabiedrības ikdienu: “Vispirms būtu jāatzīmē, ka jaunieši strādā pie idejām, kas sniedz ieguldījumu sabiedrībā. Lai arī produkti vai pakalpojumi tiek izstrādāti iDEAHUB paspārnē, komandām pašām visā procesā ir salīdzinoši liela ietekme, arī uz pašu gala produktu. Viņiem ir iespēja pašiem noteikt, cik tehnoloģiski sarežģīts ir risinājums, kādas funkcijas tas pilda. Mūsu mentori un eksperti atbalsta, nepieciešamības gadījumā palīdz un virza viņus visā izstrādes gaitā. Tādējādi ļaujot pat vispārdrošākajai idejai kļūt par prototipu vai pat reālu produktu vai pakalpojumu.”
Godpilno pirmo vietu un 5000 eiro inovāciju stipendiju šogad iDEAHUB projektu konkursā ieguva DiPROGer RoboReag komanda, kas izstrādāja īpašus moduļus krāsu reaģentu automātiskai pārvaldībai un uzglabāšanai medicīnas nozarē. Jaunieši izstrādāja projektu, kas patiesībā ir esošās tehnoloģijas problēmas risinājums. Proti, tajās nav dzesēšanas moduļa, kurā var uzglabāt reaģentu mēģenes ar īpašu sistēmu, arī šķidruma sūkņiem jānodrošina reaģentu pārnešana no dzešēšanas moduļa uz moduļiem, kuros tiek nodrošināts iekrāsošanas process. Atšķirībā no esošajām sistēmām, šis risinājums ietaupīs ne vien resursus, kas ir ļoti būtiski vēža pētījumu lauka palielināšanai, bet tā reaģentu tilpums ir lielāks, kā arī reaģentu apstrādēs cikls ir īsāks.
Šis prototips palīdzēs efektīvāk diagnosticēt vēzi, optimizējot visus procesus, kā arī ietaupot laiku un resursus. TSI students Ivans Gercevs ir gandarīts par savas komandas sasniegumiem. Lai arī projekta īstenošanā viņi saskārušies ar vairākiem šķēršļiem, tie veiksmīgi atrisināti, lai pēc iespējas ātrāk un izdevīgāk virzītos uz savu mērķi: “Mūsu projekta sarežģītākā daļa patiesībā bija komunikācija ar partneriem Upsalas universitātē, Zviedrijā. Tā kā viņi ir profesionāļi no citas jomas, bet mēs esam mazi speciālisti savā jomā, tad vislielākie izaicinājumi radās tieši zelta vidusceļa atrašanā. Proti, atrast veidu, kā saprast, ko viņi vēlas, kā arī ko mēs reāli varam īstenot.” Lai arī komanda izstrādājusi tikai prototipu, tas jau tiek atzinīgi novērtēts. “Mēs ļoti priecājamies, ka mums izdevās, mēs mēģinājām un sasniedzām savu mērķi. Mūsu projekts, mūsu produkts ir solis tuvāk nākotnei, kur cilvēki var palīdzēt citiem cilvēkiem ārstēt vēzi, kas ir globāla problēma visā pasaulē. Mūsu projekts ir un būs ļoti pieprasīts nākotnē.” piebilst Viktorija Gerceva (Valmieras 2. vidusskolas skolniece). Šī komanda ieguva arī Starptautiskās izstāžu rīkotājsabiedrības BT1 un “Tech Industry 2023” izstādes organizētāju simpātiju balvu, tādējādi nodrošinot sev bezmaksas iespēju piedalīties izstādē nākamajā gadā un prezentēt savu produktu stendā.
Otro vietu ieguva komanda Herble un saņēma 2000 eiro inovāciju stipendiju. Herble izveidotais produkts ir 3D printēti puķupodi ar mobilajā lietotnē kontrolējamu automātisku laistīšanas funkciju. Tā nodrošina atbilstošu un regulāru ūdens padevi telpaugiem. Šāds risinājums ir vērtīgs palīgs ikvienam aizņemtam vai, piemēram, regulāros komandējumos vai izbraukumos esošam cilvēkam. Komandas IT speciālists Jēkabs Čudars uzsver, ka vislielākos izaicinājumus projekta laikā radīja tieši puķu poda izveide – no cementa līdz vispiemērotākajam risinājumam. Tieši tas esot bijis iemesls, kāpēc komanda nolēmusi pieteikties iDEAHUB: “Es uzskatu, ka visvērtīgākā atziņa, ko mēs ieguvām projektā, būs šāda: jāmāk adaptēties apstākļiem un arī problēmām, ko risinām, un galvenais neapstāties, apskatīt visas iespējas, izmantot arī visu mentoru sniegtos padomus, arī konsultantu un ekspertu, kuri varēja palīdzēt īstenot mums ideju.”
Trešo vietu un stipendiju 1000 eiro apmērā ieguva komanda BlokkyPay, kas ir studentu izstrādāts skaitļošanas ziņā efektīvs (piemēram, gāzes patēriņa jomā) risinājums, kas ļauj pieņemt maksājumus uz viedo līgumu adresēm. Risinājuma pamatā plānots izmantot esošās Etherium optimizācijas tehnoloģijas: rūpnīcas līgumu, minimālo starpnieklīgumu un CREATE2. TSI bakalaura programmas students Daniils Buts uzsver: “Projekta īstenošanas sarežģītākā daļa bija iepazīšanās ar blokķēdēm, jo nevienam no komandas dalībniekiem pirms šī projekta nebija saskarsme ne ar teoriju, ne arī pieredze praksē.”
Man ir ideja, bet vai man izdosies to īstenot?
Cilvēki nereti baidās īstenot kādu sen lolotu sapni, atrod dažādus ieganstus, kāpēc nevar, piemēram, nav laika, nav finansējuma, nav domubiedru, nav vajadzīgo zināšanu, bailes no neveiksmēm un šķēršļiem. Taču ir būtiski pārvarēt šos aizspriedumus, lai savu ideju spētu veiksmīgi attīstīt!
iDEAHUB vadītājs uzsver, ka ir būtiski veicināt uzņēmīgumu studentu vidū, biznesa domāšanu, risinājumu meklēšanu un ideju attīstīšanu, atbalstīt inovācijas, vienlaicīgi palielinot arī projektu komerciālā potenciāla izaugsmi. StainSoft komanda izstrādāja tīmeklī bāzētu, uz lietotāju centrētu programmatūru, kas ļauj viegli uzraudzīt un kontrolēt procesus automātiskājā krāsošanas iekārtā (auto-steinerī), kas paredzēta audu paraugu imūnhistoķīmiskai krāsošanai. Šo ierīci izmanto biomedicīnas pētījumos. Galvenā ideja ir vienkāršot procesu, padarot to pieejamu jebkurai lietotāju grupai, un paplašināt šādu sistēmu iespējas. TSI students, Ričards Aizpurietis atzīst: “Mums bija patiešām labi apstākļi idejas attīstīšanai un darbam. Šis projekts padziļināja manas prasmes, redzesloku un manas zināšanas. Un, kas ir pats svarīgākais, esmu uzkrājis neatsveramu pieredzi, kas man noderēs jau tuvākajā nākotnē. Man bija iespēja strādāt ar medicīnas inženierijas profesionāļiem. Es nevaru iedomāties, kur citur Latvijā, citās iestādēs vai organizācijās man būtu šāda iespēja strādāt ar histoķīmiskās apstrādes iekārtām, ar tik sarežģītu elektroniku un mikrofluidiskām ierīcēm. Manuprāt, šī bija ļoti vērtīga pieredze, ko es ieguvu.”
Herble komandas pārstāve Laura Melngalve iesaka jauniešiem un nākotnes uzņēmumiem nebaidīties īstenot savu ideju, savu sapni: “Droši ejiet un dariet. Mēs, piemēram, iemācījāmies visu biznesa pusi un ražošanu vienkārši darbojoties un piedzīvojot visu: grūtības, atbalstu un padomus. To visu mēs ieguvām projekta īstenošanas laikā.” Kopumā, biznesa ideju inkubatori var būt lielisks veids, kā sākt vai attīstīt savu uzņēmumu, jo tajos vienlaicīgi tiek piedāvāta izglītība, atbalsts, resursi, finansiālā palīdzība, tīklošanās iespējas un reputācijas uzlabošana. TSI maģistrante un BlokkyPay komandas dalībniece Sigita Lapiņa uzsver: “Ja jums nav komandas, nesatraucieties, TSI palīdzēs to atrast, un profesionālā pieredze, zināšanas ko iegūsiet, var izrādīties lieliskas, noderīgas un pielietojamas.”
Pēc prezentācijas nekas neapstājas
Arī BlokkyPay komanda atzīst, ka šajā projektā ir ieviesuši tikai maksājumu sistēmas kodolu. Tātad viņiem vēl ir jāīsteno infrastruktūra, tostarp spraudņi esošajām e-komercijas sistēmām, komersantu portāls, kas paredzēts pieslēgšanai un informēšanai, kā arī backend darījumu statusa uzraudzībai. Savukārt, komandas Herble produkts ir gatavs iekarot patērētāju sirdis, ko apliecina komandas līderis Eduards Žeiris: “Mūsu produkts principā ir pabeigts. Mēs varam uzsākt komercializāciju, esam tālāk iestājušies Inovāciju akadēmijas akselerātora programmā, kas mums palīdzēs tieši ar šo biznesa pusi, lai varētu uzsākt pārdot mūsu produktu Latvijas tirgū.”
Arī iDEAHUB komanda cer, ka projekti turpinās savu dzīvesciklu, attīstīsies un iekaros savu vietu tirgū, jo ikvienai idejai ir potenciāls: “Vismaz pāris projekti kļūs par pasaules līmeņa zvaigznēm vai zvaigznītēm reģionālā, Eiropas un varbūt pat pasaules līmenī. Es vēlētos redzēt, ka studenti ar šo risinājumu pelna naudu. Nav svarīgi, vai tas ir nišas produkts, pakalpojums vai kaut kas lielāks, bet tas ir ienesīgs. Šādi piemēri dod uzreiz citu apetīti un entuziasmu strādāt gan pašai komandai, gan citām komandām, kas var ņemt šādu veiksmes stāstu kā labo piemēru.”
Izveidotie projekti nereti pēc iDEAHUB noslēguma turpina attīstīties un pilnveidoties. Studentu izstrādātie risinājumi ir noderīgi, līdz ar to prototipi pārtop reālā produktā vai pakalpojumā un nonāk pie patērētājiem
Iesaistot jauniešus inovāciju attīstībā, mēs veidojam vērtību ķēdi, sniedzot studentiem iespēju padziļināti izprast mūsdienu izaicinājumus un problēmas, rast risinājumus, sadarbojoties ar nozares pārstāvjiem un ekspertiem, un, protams, radīt produktus, lai uzlabotu sabiedrības dzīves kvalitāti.
– saka TSI Pētniecības administrācijas daļas vadītājs Vladimirs Petrovs.
Novēlam ikvienam dalībniekam veiksmi un panākumus, lai jūsu izveidotais risinājums spēj piesaistīt investorus, lai jaunuzņēmums attīstās, iekaro Latvijas un ārvalstu tirgus, kā arī sniedz ieguldījumu sabiedrībā! Savukārt tos, kas vēl tikai apsver iespēju piedalīties iDEAHUB, vēlamies aicināt uzdrošināties spert soli ārpus komforta zonas, pieteikties un kopā ar domubiedriem pārvērst savu ideju reālā projektā!
Biznesa inkubatora iDEAHUB projekts, kurā jaunieši veido inovatīvus risinājumus aktuālajām sabiedrības, vides vai biznesa problēmām, tiek īstenots Eiropas Reģionālas attīstības fonda projekta “Transporta un sakaru institūta inovāciju granti studentiem” / iDEAHUB (Nr.1.1.1.3/21/A/006) ietvaros, un ir vērsts gan uz aktuālo pieeju izglītībai, gan uz jauniešu iedvesmojošu ideju atbalstu.