TSI katru gadu organizē vasaras skolas apmaiņas programmas, kuru laikā ārvalstu studentiem ir iespēja paplašināt savu redzesloku. Multikulturālajā pieredzē dalījās divi jaunieši no šī gada vasaras skolas – studenti no EPITA universitātes kiberdrošības programmas (Francija) un praktikanti programmatūras izstrādnē uzņēmumā Google – Sāra un Roberts. Savus komentārus sniedza arī TSI Inženierzinātņu fakultātes dekāna p. i. – profesors, Ph.D. Emmanuels Merčans.
Ierašanās jaunā valstī ir aizraujoša pieredze. Raksturojot savas gaidas, jaunieši atzīst, ka viņiem par to bijuši dažādi viedokļi. “Sākumā es noteikti baidījos, jo tā bija pirmā reize, kad devos uz valsti, kurā par kultūru neko nezinu!” stāsta Sāra Bouamama (21 g.).
Savukārt, Roberts Nantčouangs (20 g.) dalās, ka viņam, gluži pretēji, bijis vairāk par ko fantazēt: “Ierodoties Latvijā, man bija daudz un pozitīvu cerību, jo pagājušajā gadā mans draugs arī bija šeit vasaras skolas ietvaros, tāpat kā es, un viņš man stāstīja tikai labus vārdus par Latviju un TSI”.
Gan Sārai, gan Robertam ir savs viedoklis, kas balstās uz daudzkultūru pieredzi: Sāra ir dzimusi Marokā, bet Roberta dzimtene ir Kamerūna.
“No TSI puses raugoties, šo vasaras skolu organizācija sniedz mums iespēju parādīt savas zināšanas talantīgiem studentiem no visas pasaules, tādās jomās kā lietu internets jeb Internet of Things (IoT) un kiberfizikālās sistēmas. Tā ir iespēja veidot attiecības, kas var izaugt turpmākā sadarbībā pētniecības jomā u.c.” – komentē TSI Inženierzinātņu fakultātes dekāna p. i., profesors Ph.D. Emmanuels Merčans.
Daloties savā studiju pieredzē, Roberts un Sāra izsaka atzinību par mācībspēku profesionālo pieeju un mācību kursu aizraujošo saturu. Sāra stāsta, ka “Profesoriem bija ļoti dziļa un praktiska pieeja kursiem, kas noteikti noderēs manā profesionālajā pieredzē. Kiberdrošības praktiskā puse parasti ir kodēšana, un nav iespējas “pieskarties” savam darbam vai tā elementam, bet šeit studiju pieredzes laikā tas bija iespējams. Darboties TSI laboratorijās praktiski, ar rokām, ar vadiem un citiem elementiem, kā arī, protams, kodēt, bija ļoti aizraujoši!”
Roberts atzīst: “Man patiesi patika piedalīties kursos. Man pat izdevās dažas lietas atzīmēt kā “paveiktas” no sava personīgā profesionālā “darbu saraksta”. Robertam pagājušajā gadā bija starptautiska studiju pieredze citā valstī, un, salīdzinot to ar TSI, viņš komentē, ka “neskatoties uz to, ka arī tur guvu lielisku pieredzi, tomēr viņi piedāvāja kursus, kas bija mazāk saistīti ar manu studiju jomu”.
Profesors Ph.D. E.Merčans vasaras skolu apmaiņas programmu raksturo kā bagātinošu arī mūsu akadēmiskajam personālam. “Mijiedarbība ar studentiem no dažādām vidēm mudina mūs domāt par mūsu specialitātēm jaunā veidā un pārskatīt pieņēmumus. Gatavojot intensīvos un īsos vasaras kursus, arī mūsu pedagoģiskās prasmes pilnveidojās,” viņš saka.
Abus studentus visvairāk tiešā veidā ietekmēja studiju kurss “Ievads kiberfizikālajās sistēmās”. “Mēs apguvām pamatus, kas ir tieši attiecināmi mūsu darbam. Manuprāt, tas bija kurss, kas deva mums universālas un pilnvērtīgas zināšanas. Bija lieliski arī gūt praktisku pieredzi,” stāsta Roberts.
Sāra min, ka kursu laikā viņiem bija iespēja veikt uzdevumus arī ar dziļāku iesaistīšanos: “Kursi patiešām bija veidoti ar mērķi gūt praktisku pieredzi. Pasniedzēji vienmēr mums palīdzēja, un es novērtēju, ka katrs pedagogs patiešām bija klāt nodarbībās un iesaistījās – uzdeva jautājumus un pārliecinājās, ka mēs visu sapratām. Man patika, cik ļoti viņi iedziļinājās, lai mēs patiesi apgūtu kursu.”
Sāra un Roberts uzskata, ka viņiem būtu dziļāka kulturālā pieredze, ja būtu arī kursi vai darbnīcas saistīti ar latviešu valodu un vēsturi. “Tā būtu bijusi ļoti jauka pieredze,” saka Roberts.
“Braucot uz Rīgu es zināju, ka noteikti vēlēšos komunicēt ar vietējiem iedzīvotājiem, un tā arī darīju.” komentē Sāra.
Ph.D. E.Merčans uzsver: “Vasaras skolas programma var radīt dažus starpkultūru izaicinājumus, studentiem pielāgojoties jaunai videi un izglītības normām. Taču tā ir arī iespēja vērtīgai kultūras apmaiņai un mācībām. Mēs esam redzējuši, ka studenti veido spēcīgas starptautiskas draudzības, balstoties uz kopīgi gūto pieredzi. Gan studenti, gan mācībspēki gūst abpusēju pieredzi no dažādiem skatu punktiem.
Jaunieši bija patīkami pārsteigti par kultūras iezīmēm.
“Kas attiecas uz vietējo kultūru, man ļoti patika… ķiploku maize!” Sāra smejas: “Es burtiski ņemšu to uz mājām, veselu maisu! Es negaidīju, ka man tik ļoti patiks vietēja virtuve. Viņa turpina: “Man bija arī iespēja apmeklēt Rīgu Dziesmu un deju svētku laikā, un man patika, kā visi apkārtējie cilvēki bija tik priecīgi un patiesi jauki!”
Robertam vietējie iedzīvotāji iespaidu atstāja jau no pirmās dienas: “Mani Latvijā noteikti pārsteidza, ka cilvēki mani uzrunāja paši. Pirmajā dienā, ko pavadījām pilsētā ar manu draugu, mūs uzrunāja vietējie iedzīvotāji Vecrīgas ielās – viņi vienkārši pienāca mums klāt, jo pamanīja, ka esam ārzemnieki. Un bija ļoti draudzīgi. Man ļoti patika, ka ieradāmies šeit tieši Dziesmu un deju svētku laikā, un tādējādi ļoti ātri iepazināmies ar daudziem vietējās kultūras aspektiem. Tas tiešām bija īsts pārsteigums – man šķiet, ka es vienkārši negaidīju, ka cilvēki jau no paša sākuma būs tik pretimnākoši – tas ir īpaši pārsteidzoši.”
Satikšanos ar Dziesmu un deju svētku dalībniekiem Sāra un Roberts atceras kā jautru piedzīvojumu: “Dziesmu un deju svētki tiešām ir unikāls piedzīvojums – par to iepriekš nebiju dzirdējusi, un tas bija brīnišķīgi, it īpaši, kad šie cilvēki bija tik draudzīgi un laipni. Viņi paskaidroja, ka ir profesionāli dejotāji un tāpēc viņi ir ģērbti tautas tērpā – šis tradicionālais apģērbs ir tas, ar ko cilvēki ļoti lepojas. Interesanti, ka jaunieši pārstāv tradicionālās folkloras dejas nacionālā līmenī, jo citās kultūrās tas ir nedaudz savādāk – viņi slēpj savas tradīcijas zem mūsdienu tendencēm, uzskatot tās par “dīvainām”. Ir patīkami redzēt, ka jaunieši Latvijā patiešām mīl un novērtē savu kultūru.”
Gan Roberts, gan Sāra savu pieredzi vasaras skolas apmaiņas programmā noteikti ieteiks draugiem.
“Iesaku pievienoties TSI kopienai gan studiju kursu, gan kultūras, gan starptautiskās pieredzes gūšanai. Mana pieredze TSI bija izcila, un tas ietekmēja arī to, kā es skatos uz valsti kopumā. Tā bija patiešām jauka pieredze!” dalās Sāra.
“Iesaku iepazīties un pievienoties TSI gan, lai gūtu zināšanas dažādos kursos, gan lai gūtu jaunus draugus – tu noteikti jutīsies šeit gaidīts. Un tā ir viena lieta, ko, manuprāt, vēlas just jebkurš ārzemju students,” smaidot atzīst Roberts.
Izdarot secinājumus par šo vasaras skolas programmu, TSI Inženierzinātņu fakultātes dekāna p.i., profesors Ph.D. Emmanuels Merčans atzīst, ka tā ir bijusi nepārspējama veiksme: “Atsauksmes, kuras esam saņēmuši, izceļ programmas spēju efektīvi nodot praktiskās iemaņas, vienlaikus veicinot starpkultūru saites. Es lepojos ar maniem kolēģiem un studentu paveikto, un, ceru uz šādu līdzīgu pieredzi arī turpmākajās vasaras skolās.”