women in bed whatching laptop

Tālmācība – iespēja studēt ikvienam jebkurā vecumā

Apmēram pirms desmit gadiem tālmācība un dažādas tiešsaistes izglītības platformas vēl tikai sāka iekarot savu vietu izglītības pasaulē, bet mūsdienās tās jau ir kļuvušas par neatņemamu dzīves sastāvdaļu. Tiešsaistes izglītība ir populāra un pieejama, viegli iekļaujama cilvēka ikdienas režīmā.

Tiešsaistes kursi un tālmācība kļūst arvien izplatītāki to cilvēku vidū, kuri vēlas papildināt zināšanas vai attīstīt jaunas prasmes, kas nepieciešamas darba pienākumiem. Būtiski, ka tagad ne tikai kursus, bet arī bakalaura un maģistra programmas tālmācībā piedāvā apgūt arī vadošajās augstākās izglītības iestādēs.

Jeļena Jančenko un Hermanis Sočivko savus bakalaura diplomus ieguva, studējot Uzņēmējdarbību un vadību tālmācībā. Lai arī abiem profesionālā izglītība bija iegūta jau pirms tam, tomēr izlēmuši par labu bakalaura studijām Transporta un sakaru institūtā (TSI). Abi atzīst, ka pirms tam iegūtā izglītība un darba pieredze lieliski noderējusi – gan zināšanas tika atsvaidzinātas, gan bija vieglāk studēt, jo temati un termini bija zināmi. Abi tālmācības programmas absolventi dalījās savā pieredzēun ieteikumos, ko vajadzētu ņemt vērā, ja esi ieplānojis kļūt par studentu tālmācībā.

Izzūd laika un vietas barjera

Mūsdienās arvien biežāk tiek runāts par tālmācības un tiešsaistes kursu priekšrocībām. Abi TSI tālmācības bakalaura programmas absolventi atzīst – tas ir lieliski, ja vari mācīties jebkurā vietā un laikā. Tālmācība nojauc reālās klases un klātesamības barjeru, dzīve nav jāpakārto studijām un lekcijām, bet gan otrādi – mācību laiku piemēro savam ikdienas ritmam. Piemēram, mācīties var pusdienu pārtraukumā, kamēr bērns ir treniņā, ceļā uz darbu, ja vien pats nevadi auto, arī vakaros vai brīvdienās, ja tas nepieciešams.

Mazāks laika un resursu patēriņš

Ikviens, kurš ir studējis, noteikti atcerēsies, cik stundu, gan dodoties uz lekcijām no mājām vai darba, gan arī atpakaļceļā, tika pavadīts sabiedriskajā transportā, sastrēgumos, gaidot pieturās. Lai apmeklētu tiešsaistes mācības, studentam nav jādodas uz izglītības iestādi. Jeļena piebilst: “Tā ir vienkārša matemātika, ja zinām, cik laika nepieciešams, lai nokļūtu no darba vai mājām uz augstskolu, tad vakarā pēc lekcijām uz mājām. Ja lekcijas ir četras vai piecas dienas, var viegli aprēķināt, cik var ietaupīt. Tas attiecas gan uz laiku, gan arī ar ceļa izmaksām – sabiedriskā transporta biļetēm vai degvielas patēriņu. Distancētajā apmācības formā ir paredzēta iespēja arī doties uz bibliotēku, uz konsultāciju pie pasniedzēja, sarunāt tikšanos ar kursa biedriem augstskolā, ja tas ir nepieciešams.”

Mazāk stresa, ērtāka vide, labāki rezultāti

Pieslēgties lekcijām var no jebkuras vietas. Tas nozīmē, ka ikviens var radīt sev apkārt tādu mācību vidi, kurā jūtas ērti un nepiespiesti. “Man visa sestdiena bija paredzēta mācībām, biju mājās, kas jau nozīmē krietni komfortablākus apstākļus mācību vielas apguvei, nekā tas būtu klatienē auditorijā. Manuprāt, mācību apstākļi ir ļoti svarīgi,” saka Jeļena.

Liels pluss ir tas, ka students var ieplānot gan pārbaudes darba laiku, gan vietu, tādējādi nodrošinot savu labsajūtu, samazinot uztraukumu, kā arī vairojot pārliecību. Hermanis atzīst, ka stresa līmenis eksāmenos bijis krietni zemāks, jo bija iespēja mierīgi sagatavoties un noskaņoties. “Manuprāt, ieskaites kārtot bija vieglāk, jo varēja nesteidzīgi sakopot domas, apsēsties un mierīgi sākt pārbaudes darbu. Tas emocionāli bija vieglāk, līdz ar to arī koncentrēties bija vieglāk, protams, arī rezultāti labāki.”

Nav salīdzināšanas un vecuma barjeras

Jeļena uzsver – tālmācībā viņai paticis, ka nepastāv salīdzināšana, kuram labākas vai vājākas zināšanas, lielāka vai mazāka pieredze, tātad ir vieglāk studēt gan psiholoģiski, gan emocionāli. Viņasprāt, lieliski ir arī tas, ka kļūt par studentu tālmācībā var jebkurā vecumā un justies ērti. “Kad iesniedzu dokumentus, biju mazliet nobažījusies, ka kursā būs tikai jaunieši, būs vecuma starpība – kā es tur jutīšos? Taču beigās izrādījās – viss bija lieliski, es jutos komfortabli.”

Studiju process lielākoties ir tavā kontrolē

Mācīšanās tiešsaistē studentiem sniedz iespēju kontrolēt savu studiju procesu, viņi var strādāt savā tempā, nav vienmēr jāpievienojas kursam konkrētos laikos. Ja nepieciešams, mācību materiālu var lasīt atkārtoti, meklēt papildu informāciju dažādos resursos. Hermanis uzsver: “Man patika, ka varēju apturēt mācības jebkurā brīdī un atsākt no tās vietas, kur apstājos, kad atkal varēju mācīties.”

Jeļena dalās pieredzē, kā apguvusi ekonomiku, kas, viņasprāt, nebūt nebija no tiem vieglākajiem priekšmetiem. “Visu panākumu atslēga ir pasniedzējs, kas ļoti prasmīgi izskaidro tematu. Tas ir ļoti būtiski, jo arī sarežģītas lietas var izskaidrot tā, ka tās ikviens var viegli un ātri izprast. Labi, ja pasniedzējs izmanto dažādas mācību metodes temata apguvei – gan drukātos materiālus, gan arī video. Protams, pasniedzējiem savs priekšmets ir ikdiena, viņi runā šajā valodā, bet studentiem tā ir jauna pasaule. Tāpēc ir ļoti būtiski sarežģītas lietas skaidrot vienkārši, papildinot ar dažādiem materiāliem. Un lieliski, ka to visu var apgūt savā tempā. Ja jums ir jāatkārto apgūtais mācību materiāls vai vēlreiz jānoskatās video nodarbība, to var izdarīt uzreiz vai arī vēlāk sev piemērotā laikā.”

Zemākas izmaksas

Noteikti jāpiemin vēl viens iemesls, kāpēc mācības tiešsaistē, iespējams, ir kļuvušas tik populāras, proti, izmaksas. Studiju maksa tiešsaistes programmām ir zemāka nekā klātienes programmām. Tas nozīmē, ka studentam, iespējams, nebūs nepieciešams studiju kredīts, jo mācību maksa ir zemāka, turklāt to var samaksāt vairākos maksājumos.

Kļūsti zaļāks!

Tālmācības nodrošināšana “patērē vidēji par 90 % mazāk enerģijas un rada par 85 % mazāk CO2 izmešu uz vienu studentu nekā parastie klātienes kursi”,* secināts Lielbritānijas Atvērtās universitātes pētījumā. Šajā gadījumā nozīme ir gan tam, ka materiāli tiek nodrošināti digitāli, tie netiek no jauna veidoti uz katru lekciju, gan arī tam, ka studenti neizmanto transportu, lai dotos uz lekcijām. Tā ir lieliska iespēja augstskolai un arī topošajiem studentiem parādīt, ka viņi domā par vidi, savu CO2 pēdu un rīkojas ilgtspējīgi.

Motivācija un atbalsts

Nereti arī pretimnākoša un cilvēciska attieksme no augstskolas puses dod papildu enerģiju un motivāciju. Covid-19 laikā Jeļenas darba apjoms gandrīz dubultojās, viņa secināja, ka apvienot darbu ar studijām ir sarežģīti, tāpēc apsvēra iespēju paņemt akadēmisko atvaļinājumu. Augstskolas mācībspēki bija pretimnākoši, palīdzēja, atbalstīja, kā arī deva padomus, lai viņa studijas varētu turpināt, ko Jeļena ļoti novērtē un pateicas par šādu iespēju. Studiju programma tika veiksmīgi absolvēta. Tas ir arī apliecinājums, ka dažādi ārējie faktori un šķēršļi var tikt veiksmīgi pārvarēti, lai iegūtu izglītību. Viņasprāt, ļoti svarīga ir augstskolas attieksme pret saviem studentiem, bet vienlaikus arī studentiem ir jābūt atvērtiem, lojāliem un centīgiem, tad savstarpējās attiecības ir cieņpilnas un godīgas.

Digitālā prātība un tālmācība

Tālmācība iet rokrokā ar digitālajām tiešsaistes platformām, kurās ir izvietotas lekcijas un to materiāli. Cilvēki var šaubīties, vai viņi spēs apgūt mācību tematu, ja ar mūsdienu tehnoloģijām ir uz jūs. TSI tālmācības programmu absolventi atzīst, ka sistēma nebūt nav sarežģīta, tā ir viegli lietojama, pārskatāma. Jāatceras, ka nepieciešamības gadījumā studiju metodiķi vienmēr ir tālruņa zvana attālumā, arī tehniskais dienests regulāri apskata un atjauno nepieciešamo, lai studenti varētu veiksmīgi izmantot platformu no jebkuras viedierīces vai datora.

Ja esi ieinteresēts studēt, ieskaties TSI tālmācības programmu piedāvājumā ( Tālmācība – Transport and Telecommunication Institute ) !  Bakalaura programmā tev ir iespēja specializēties Uzņēmējdarbībā un vadībā, maģistra līmenī  –  Informācijas sistēmu vadībāTransportā un loģistikā vai Uzņēmējdarbībā un vadībā.

Gan TSI mācībspēki, gan personāls ir atsaucīgi, un uzņemšanas komandas durvis ir vienmēr atvērtas visiem interesentiem – pieteikšanās notiek visa gada garumā. Esi soli tuvāk savam sapnim, soli tuvāk nākotnei ar TSI!

https://forbesbaltics.com/lv/zinas/raksts/talmaciba—iespeja-studet-ikvienam-jebkura-vecuma

contact us

raksti mums