tsi-girls-in-it-53404421

Stāsti par saviem sapņiem un iespējas parādīsies – sievietes iedrošina IT jomā

Kā nokļūt STEM jomā? Vai tas ir tā vērts? Kā savienot studijas, darbu un ģimeni? Ar savu pieredzi dalās pasākuma “Girls in IT” (“Meitenes IT”) dalībnieces. Pasākumu organizēja Transporta un sakaru institūts (TSI) sadarbībā ar “IT Izglītības fondu – Start(IT)”.

Karstā jūlija dienā TSI parkā draudzīgā gaisotnē ar iedvesmojošiem pieredzes stāstiem un iedrošinājumiem dalījās piecas sievietes. Dažām no viņām ir jau daudzu gadu pieredze STEM jomā (Science, Technology, Engineering, Mathematics – zinātne, tehnoloģijas, inženierija, matemātika), bet dažas savu ceļu šajā jomā sāka pavisam nesen. Viņu stāsti varētu palīdzēt gan jaunām meitenēm, gan pieaugušām sievietēm, kuras domā par karjeru informācijas tehnoloģijās (IT), pieņemt lēmumu, uzdrīkstēties un sākt savu ceļu uz lieliem mērķiem. Jāatceras, ka šodien IT nozare – tā ir milzīga pasaule, kurā bez programmētājiem strādā arī datu un biznesa analītiķi, IT konsultanti, projektu vadītāji, dizaineri un daudzi citi.

Ance Kancere, “IT Izglītības fonda – Start(IT)” projektu vadītāja

Bērnībā Ance labprāt leļļu vietā spēlējās ar konstruktoriem un jau toreiz sāka domāt, kā varētu sevi realizēt tehniskajās zinātnēs. Vecāki atbalstīja visas Ances aizraušanās, nekādi viņu neierobežoja, kas arī ļoti palīdzēja. Pagājušajā gadā veiktais pētījums, ko “IT Izglītības fonda” un IT lieluzņēmuma “Accenture” uzdevumā veica domnīca “Providus”, parādīja, ka viss, kas notiek ar meiteni bērnībā ģimenē, ļoti ietekmē viņas turpmāko karjeru. Skolā Ancei padevās daudzi priekšmeti, bet topā bija matemātika, fizika, literatūra un kultūras vēsture. Vidusskolā viņa iepazinās arī ar programmēšanu. Tad universitātē apguva datorzinātnes un IT projektu vadību.

“Mans ieteikums ir: nekad nevajag atteikt iespējas, nekādas. Studiju laikā es piekritu kļūt par laborantu, un tā aizsākās mans ceļš izglītības jomā.”

Ancei ļoti patīk strādāt tieši tehnoloģiju un izglītības jomā. Pēc studiju absolvēšānas viņa vairākus gadus strādāja IT uzņēmumā kā klientu konsultante, bet kādā brīdī Anci uzrunāja Iespējamās misijas pārstāvji, pamanot viņu “LinkedIn” sociālajā tīklā. Līdz ar to otrs ieteikums jauniem profesionāļiem no Ances – esiet “LinkedIn”! Viņa izgāja ļoti komplicētu atlases procesu “Iespējamajai misijai” un guva no tā vēl vienu atziņu:

Nebaidieties no šķietami sarežģītām lietām, jo tās var pārvērsties par īstu piedzīvojumu!

Ance

Šobrīd papildus “StartIT” projektu vadībai Ance strādā arī par skolotāju Siguldas pilsētas vidusskolā, kur viņa pasniedz programmēšanu, dizainu un tehnoloģijas, kā arī projektā “Kompetenču pieeja mācību saturā” (“Skola 2030”) kopā ar kolēģiem izstrādā eksāmenu programmēšanā vidusskolai.

Meitenēm, kuras vēlas strādāt IT, bet trūkst pārliecības, kādu specialitāti izvēlēties, Ance iesaka uzrunāt cilvēku, kurš izstāstīs par visām iespējām. Labs piemērs ir organizācijas “RigaTechGirls” dalībnieces, kurām ir arī mentoru programma un kuru misija ir atbalstīt sieviešu iesaisti IT jomā. Var arī pieteikties darba piedāvājumiem un intervijas laikā droši jautāt par dažādām iespējam. “Galvenais – pastāstīt apkārtējiem, ka vēlaties būt tehnoloģiju jomā, un iespējas parādīsies,” pārliecināta ir Ance.

Profesore Irina Jackiva, inženierzinātņu doktore, TSI valdes priekšsēdētāja

Skolas vecumā Irina vēlējās kļūt par arhitekti, bet neprata zīmēt. Sekojot savas tantes piemēram, kura bija laba programmētāja, iestājās Rīgas Civilās aviācijas inženieru institūta (RCAII) programmā “Automatizētas vadības sistēmas”, izturot konkursu, kur 40 kandidāti pretendēja uz vienu vietu. Studijas mijās ar privāto dzīvi: pēc trešā kursa Irina apprecējās, ceturtā kursa beigās viņai piedzima bērns. Iepriekš viņa vēlējās uzreiz pēc absolvēšanas iestāties doktorantūrā un turpināt akadēmisko karjeru, bet tajā brīdī viņa izjuta, ka dažu pasniedzēju attieksme ir mainījusies, ņemot vērā, ka nesen piedzimis mazulis. Tomēr augstskolu viņa absolvēja, kā bija plānots, neizmantojot akadēmisko atvaļinājumu – ļoti daudz palīdzēja kursa biedrenes, kuras katru dienu veda Irinai mājās konspektus un skaidroja visas jaunās tēmas. Tad arī Irina saprata, cik svarīgs ir atbalsts sievietei viņas izglītības un karjeras ceļā. Kopš tā laika viņa velta spēkus citu sieviešu atbalstam STEM jomā. “Tas nebija tā plānots, bet visas manas doktorantes ir sievietes,” saka profesore Jackiva. Pēc studijām viņa sāka strādāt “VEF” zinātniski pētnieciskajā institūtā un nodarbojās ar pētījumiem radio elektronikas jomā. Kad viņas bērnam pienāca laiks iet uz skolu, Irina tomēr iestājās doktorantūrā un viņa uzsāka mācības paralēli ar dēlu. Pēc dažiem gadiem viņa kļuva par jaunāko RCAII docētāju, un pasniedzējas darbs joprojām ir viņas sirdslieta.

Es sāku pievērst uzmanību meitenēm auditorijā, jo to kļuva arvien mazāk. Es atcerējos, cik stipri man pietrūka atbalsta no pasniedzēju un kolēģu puses, un centos savām studentēm sniegt vairāk atbalsta, kas palīdzētu viņām palikt STEM jomā un sasniegt savus izvirzītos mērķus.

Irina

Kad studēja viņa pati, puse studentu viņas kursā bija puiši, un otra puse – meitenes. Tiesa, meitenēm konkurss tika rīkots atsevišķi. Tajā pašā laikā piecos gados augstskolā Irinai bija tikai trīs sievietes-pasniedzējas. Šobrīd STEM jomā ir daudz vairāk skolotāju-sieviešu, un viņas var būt labs atbalsts jaunām meitenēm, kuras vēlas uzsākt savu ceļu IT jomā. Tieši tāpēc viņa cer, ka arvien biežāk skolu absolventes un arī pieaugušas sievietes apgūs IT un citas tehniskās specialitātes.

“Nekad nebaidieties lūgt palīdzību sava ceļa veidošanā STEM jomā, pat cilvēkiem, kuri nav jums labi pazīstami. Ja jums ir šaubas, bet tajā pašā laikā ir sapnis – uzdodiet savus jautājumus!” iedrošina Jackiva. “Jo vairāk sievietes STEM jomā strādās vienā līmenī ar vīriešiem, jo vairāk jaunu iespēju mēs kopā radīsim. Ir zināms, ka viss labākais tiek radīts disciplīnu, raksturu un viedokļu krustojumā. Es aicinu visus nebaidīties no grūtībām, palīdzēt saviem draugiem un draudzenēm un noteikti mēģināt tiekties uz saviem sapņiem. Jūs noteikti varat atrast sev tādu vietu, kur darbu uztversiet kā labāko aizraušanos.”

Jūlija Jakupova, TSI bakalaura studiju programmas “Datorzinātnes” otrā kursa studente, “Java” programmētāja IT uzņēmumā “Accenture”

Pēc pirmās izglītības Jūlija ir sabiedrisko attiecību speciāliste, bet nekad nav strādājusi šajā profesijā. Agrāk viņa dzīvoja Krievijā, kur strādāja IT uzņēmuma “Yandex” atbalsta dienestā, ar to arī sākās viņas ceļš IT jomā. Jūlija ar vīru pārcēlās uz Latviju, šeit viņai piedzima bērns. Septiņus gadus viņa veltīja mātes lomai. Pēc tik liela pārtraukuma darbā Jūlijai bija ļoti lielas šaubas par to, kurā jomā strādāt un kā atgūt kvalifikāciju. Viņa pievienojās “Accenture BootCamp” apmācību programmai. Nācās ļoti daudz papildus izglītoties, un bieži Jūlijai likās, ka viņa neko nesaprot un nekas neizdosies. Tagad viņa ir pārliecināta, ka karjera IT jomā nozīmē, ka tu mācīsies kaut ko jaunu nepārtraukti.

Lasi vairāk ŠEIT

contact us

raksti mums