nao un studenti

Ko darīt jau vidusskolas laikā, lai atrastu piemērotāko karjeras ceļu

Mācies vidusskolā, bet tev nav ne jausmas, kur tālāk studēt un kurā jomā attīstīties? Kā veidot savu karjeru, lai tā būtu ne tikai iztikas līdzekļu avots, bet arī veids, kā izmantot savu potenciālu un sasniegt kaut ko patiešām iedvesmojošu? Labā ziņa ir tā, ka neesi viens vai viena – vairākums skolēnu līdz pēdējam brīdim nevar izdomāt un izvēlēties, kur un ko studēt. Protams, ir pusaudži, kuri jau sen ir aizrāvušies ar kādu sfēru, izvēlējušies nākotnes nodarbi un pat konkrēto studiju programmu, un tagad mierīgi īsteno savas ieceres un plānus. Viņus tiešām var tikai apsveikt. Visiem pārējiem mums ir otra labā ziņa: ir veidi, kā labāk iepazīt gan sevi, gan studiju iespējas un darba tirgu, lai izdarītu sev piemērotāko izvēli.

Izpēti sevi

Par pamatu vari ņemt savas rakstura īpatnības un intereses. Ir kaut kas, kas tev padodas vislabāk un dāvā prieku? Lieliski. Ja nav, tad var sākt ar tā saucamo profesionālās orientēšanas konsultāciju. Tev var palīdzēt skolas vai privāts psihologs vai karjeras konsultants. Speciālists var izmantot tehniku kopumu – anketēšanu, interviju utt. –, kas ļaus uzzināt, vai esi ekstraverts vai introverts, kāds tev ir temperaments, kā arī citas personības īpatnības un ievirzes. Kāpēc tas ir vajadzīgs? Būs vieglāk noteikt jomu, kas tev ir piemērotāka – darbs ar cilvēkiem vai datiem, mehānismiem vai radošo uzdevumu risināšana. Pasaule strauji mainās, profesijas izzūd un rodas jaunas, bet ir dažas lietas, kas tevī paliks nemainīgas jebkurā vecumā. Šīs zināšanas palīdzēs tev izvēlēties darba jomas un vietas, kur jutīsies vislabāk. Karjeras konsultants palīdzēs tev noteikt piemērotākās darbības jomas, bet izvēle, uz ko tieši virzīties, paliks tava.

Meklē informāciju un gūsti pieredzi

Ir arī citi praktiski veidi, kā iepazīt pēc iespējas vairāk jomu un konkrēto profesiju, lai pēc tam varētu izvēlēties to, kas tev patīk un patiešām aizrauj.

Lasi vairāk ŠEIT

contact us

raksti mums