dron flying

Atļauja drona vadīšanai: kā un kādu saņemt?

Bezpilota lidaparāti ir daļa no civilās aviācijas, un tas nozīmē, ka dronu lidojumi var apdraudēt cilvēku, īpašuma un vides drošību, kā arī pārkāpt cilvēku tiesības uz privātumu. Turklāt katrā valstī, arī Latvijā, ir teritorijas, virs kurām bezpilota lidaparātiem ir aizliegts lidot: lidostu, lidlauku, cietumu, militāro un citu objektu tuvumā. Katram drona pilotam šīs lietas jāapzinās, kā arī jābūt apmācītam un licencētam bezpilota gaisa kuģa (BGK) vadīšanai.

Šobrīd par to, vai ir nepieciešams iziet apmācību, var uzzināt Civilās aviācijas aģentūras (CAA) mājaslapā, kur pieejams palīgrīks prasību noskaidrošanai. Paturi prātā, ka no 2024. gada 1. janvāra visi droni, kas tiks tirgoti Eiropas Savienībā (ES), tiks pakļauti sertifikācijai un sadalīti klasēs no C0 līdz C6. Visiem neklasificētajiem vai pašbūvētajiem droniem tiks piemērots stingrāks regulējums.

Vispārējie principi ir tādi, ka tiesības BGK vadīšanai nav nepieciešamas, ja tavs drons sver līdz 249 gramiem un spēj lidot ne ātrāk par 19 metriem sekundē. Pietiek uzmanīgi izlasīt instrukciju. Šī pieeja saglabāsies arī pēc pārejas perioda. Ja vēlies lidot ar dronu, kura masa ir no 250 gramiem līdz 25 kilogramiem, būs jākārto eksāmens. Apmācības sarežģītība un eksāmena veids ir atkarīgs no BGK īpašībām un vēlamā lietošanas veida. Tevis saņemtais pilota zināšanu un iemaņu apliecinājums būs derīgs piecus gadus visā ES.

ES Aviācijas drošības aģentūra (EASA) ir definējusi trīs bezpilota lidaparātu izmantošanas kategorijas pēc riska palielināšanas pakāpes: atvērtā, specifiskā un sertificētā kategorija. Teiksim uzreiz, ka, ja tev ir jāiegūst tālvadības pilota licence, tad, visticamāk, tā ietilps atvērtajā kategorijā.

Dronu lietošanas atvērtā kategorija

Lai lidotu atvērtajā (open) kategorijā, daudzos gadījumos drona pilotam ir nepieciešama licence, taču nav nepieciešamas atļaujas katram atsevišķam lidojumam. Ja zini un ievēro noteikumus, seko līdzi aktuālai informācijai par lidojumiem slēgtām zonām un ieguvi pilota apliecību – droši lido! Dronu izmantošana vaļaspriekam noteikti ietilpst šajā kategorijā.

Lidojot atvērtajā kategorijā, drons:

  • vienmēr paliek tālvadības pilota tiešās redzamības zonā;
  • nelido augstāk par 120 metriem no zemes vai ūdens virsmas;
  • nelido pāri cilvēku pulcēšanas vietām;
  • nepārvadā bīstamas kravas un neizmet kravas;
  • lido tikai vietās, kur atļauti BGK brīvi lidojumi, saskaņā ar VAS “Latvijas gaisa satiksme” piedāvāto karti

Lidojumu tiesībatļaujas atvērtajā kategorijā ir sadalītas trīs apakškategorijās: A1, A2 un A3.

Tālvadības pilota apliecība: A1/A3 apakškategorija

Šīs ir pamata drona vadīšanas tiesības, ar kurām visi sāk. “Vienkārši sakot, A1/A3 apakškategorijas licence ļauj lidot ar mazu dronu pilsētā un dronu, kas sver līdz 25 kilogramiem, laukos, t.i. tur, kur noteikti var lidot, neapdraudot cilvēkus un to mantu,” skaidro Igors Sevastjanovs, Transporta un sakaru institūta (TSI) Tālvadības gaisa kuģu apmācības nodaļas un Dronu skolas vadītājs. Tu vari apgūt teoriju un nokārtot eksāmenu tiešsaistē CAA tīmekļvietnē, turklāt tas ir bez maksas. Pēc Igora Sevastjanova vārdiem, eksāmenam patstāvīgi var sagatavoties apmēram divu trīs vakaru laikā.

Šobrīd A1 apakškategorijas licence dod tiesības pilsētā lidot ar jebkuru dronu, kas sver mazāk par 500 gramiem. A3 apakškategorija nozīmē, ka līdz 25 kilogramus smagu dronu var vadīt vismaz 150 metru attālumā no cilvēkiem, ēkām un atpūtas vietām.

No 2024. gada 1. janvāra stāsies spēkā regulējums attiecībā pret C0–C4 klašu droniem. Kas attiecas uz neklasificētajiem (t.i. agrāk iegādātajiem un paštaisītajiem) bezpilota lidaparātiem, tad pilsētā, tuvu cilvēkiem, varēs lidināt tikai modeļus, kas ir vieglāki par 250 gramiem. Visi neklasificētie un paštaisītie droni no 250 gramiem līdz 25 kilogramiem “pārcelsies” uz A3 apakškategoriju un ārpus pilsētas. Vairāk par to vari uzzināt šeit. Īsāk sakot, ja vēl neesi iegādājies dronu un plāno lidot pilsētas robežās, iespējams, ir jēga iegādāties C0 vai C1 klasificētu BGK. A1/A3 licence ļaus pilsētā lidot ar C1 klases dronu – ar svaru līdz 900 gramiem (tagad limits ir 500 grami). C3 un C4 klases droni, kas sver līdz 25 kilogramiem, savukārt ietilps A3 apakškategorijā.

Vairāk lasi šeit

contact us

raksti mums