kaija

Latvijas studentu izgudrots robots varētu palīdzēt attīrīt pilsētas kanālus un ostas

Transporta un sakaru institūta (TSI) studentu komanda izcīnījusi otro vietu “RobotHack 2021” hakatonā. 48 stundās jaunieši izgudroja peldošu robotu, kas varētu palīdzēt attīrīt pilsētas kanālus un ostu akvatorijas no atkritumiem. Komanda izstrādāja robota tehnisko modeli, kā arī biznesa plānu izgudrojuma īstenošanai un pārdošanai. Patlaban pasaules tirgū ir vērojama pusvadītāju krīze, kas ir iesaldējusi plānus. Tomēr studenti nezaudē cerību, un tikmēr augstu novērtē hakatona gaitā iegūto pieredzi.

Līdz pēdējai sekundei

Jūlija Ustimenko un Ivans Gercevs studē TSI studiju programmas “Robotika” trešajā kursā, bet Antons Tjurins – tās pašas programmas otrajā kursā. Novembra beigās studenti izveidoja komandu “Cinnamon Bun”, lai kopā piedalītos hakatonā. Pēc 48 stundām, kurās jaunieši daudz strādāja un ļoti maz gulēja, “RobotHack 2021” žūrijas izvērtēšanai tika sagatavota projekta “Yellow Submarine” prezentācija.

Komentāru ierunāja Jūlija, bet reālā dzīvē viņas balss nemaz neskan tik spalgi un smieklīgi. Balss skanējums atgādina multfilmas tāpēc, ka video nācās paātrināt, lai iekļautos atļautajās trijās minūtēs.

“Pirmo reizi šo video versiju ieraudzīju un šo balsi sadzirdēju jau tiešsaistes pasākumā, kad visas komandas prezentēja sava darba rezultātus. Tas uzlaboja garastāvokli visiem dalībniekiem, ko varēja redzēt kopējā čatā, kur līdz tam bija klusums, bet mūsu video laikā sākās joki. Visiem sanāca labs atelpas brīdis pēc saspringta darba un bezmiega naktīm”, stāsta Jūlija.

Komanda izvēlējās tādu rediģēšanas metodi, jo līdz prezentācijas nodošanas brīdim vairs neatlika laika. “Cinnamon Bun” dalībnieki atzīst, ka augšupielādēja visus nepieciešamos materiālus burtiski pēdējās sekundēs.

Rūpes par apkārtējo vidi

Hakatons pēc definīcijas ir pasākums, kur ierobežotā laika posmā individuāli vai komandās jārod risinājums kādai problēmai. Visbiežāk šis risinājums ir jauna programmatūra. Pasākuma laikā tika izstrādātas 12 jaunas idejas četrās kategorijās – “Robotika”, “Virtuālie asistenti”, “Viedie algoritmi” un “5G un nākotnes roboti”. Pasākumā piedalījās vairāk nekā 80 dalībnieki no Latvijas un ārvalstīm. Labākus rezultātus dalībniekiem palīdzēja sasniegt pieredzējuši biznesa, tehnoloģiju un robotikas jomas mentori.

Viens no hakatona izaicinājumiem skanēja šādi: “Vai spējat uzbūvēt robotu, kurš varēs kustēties, lidot vai darīt citas apbrīnojamas lietas un palīdzēs padarīt mūsu dzīvi labāku?”. TSI studentu komanda nolēma pieņemt tieši šo izaicinājumu un nolēma, ka viņu robota uzdevums būs kopt apkārtējo vidi. “Cinnamon Bun”izstrādātais robota prototips un biznesa ideja izpelnījās otro vietu un 600 eiro naudas balvu.

Jaunieši nosauca savu projektu par “Yellow Submarine” (“Dzeltenā zemūdene”). Tas ir robots (protams, dzeltenā krāsā), kas var autonomi strādāt ostās un pilsētas kanālos, attīrot tos no plastmasas un biomasas atkritumiem. Jau eksistē ūdens attīrīšanas aparāti, kas nodarbojas ar okeānu attīrīšanu, bet tie ir ļoti lieli – aptuveni divu vieglo automašīnu izmērā – un neder darbam mazajās ūdenstilpēs. TSI studentu projektētais robots būtu aptuveni metru garš un plats, lai netraucētu citam ūdens transportam un arī varētu piekļūt grūti sasniedzamām vietām. Komanda kopīgiem spēkiem izgatavoja risinājuma 3D modeli, kā arī pievērsa uzmanību robota darbību kontrolējošajiem algoritmiem, kas ļauj precīzi sekot krasta līnijai un izvairīties no šķēršļiem.

Lasi vairāk

contact us

raksti mums