tsi-roboti-nao-53334347

Iepazīsties ar NAO – robotiem, kas izglīto studentus Transporta un sakaru institūtā

“Tik mīlīgs un draudzīgs! Tā kā mazs cilvēkbērns! Es viņu varētu ņemt līdzi uz mājām!” tie ir bieži dzirdami komentāri, pirmo reizi ieraugot humanoīdo robotu NAO. Vai tā ir jauna rotaļlieta, cilvēka palīgs vai mācību platforma, to mēģināsim noskaidrot. Transporta un sakaru institūtā (TSI) mājo seši humanoīdie roboti NAO, kas gan izklaidē, gan arī izglīto studentus.

Kas ir NAO?

NAO robotu radīja franču uzņēmums “Aldebaran Robotics” 2008. gadā. Šobrīd kompānijas nosaukums ir “SoftBank Robotics”, jo tas ir daļa no japāņu lieluzņēmuma “SoftBank”, un ražo jau sesto NAO paaudzi. Radīts ar mērķi, lai komunicētu ar cilvēkiem, mūsdienās NAO ir goda vietā humanoīdo robotu starpā. Kopumā šobrīd vairāk nekā 13 tūkstoši NAO robotu tiek aktīvi izmantoti vairāk nekā 70 pasaules valstīs. NAO “strādā” augstskolās, skolās, slimnīcās, senioru aprūpes centros, viesnīcās un citos uzņēmumos, kur var noderēt atraktīvs un aizraujošs kompanjons – kāds, kas var sniegt vajadzīgo informāciju un atbildēt uz vienkāršiem jautājumiem. Ražotāju komanda ir pārliecināta, ka robotizēts kompanjons lieti noderēs sabiedrībā, kas arvien vairāk noveco. Covid-19 pandēmijas laikā NAO un viņa “radinieks” robots “Pepper” arī palīdzēja dažās veselības aprūpes iestādēs, konsultējot pacientus un atgādinot viņiem par pareizu masku lietošanu un sociālās distances ievērošanu.

Vairākums cilvēku labprāt komunicē ar NAO, kurš ir diezgan mazs (58 centimetri un tikai četri kilogrami) un draudzīgs. NAO ir ļoti atraktīva “seja”, ja vien neaizdomājies par to, ka viņš uz tevi “skatās” ar kamerām pierē un mutē, bet klausās ar četriem mikrofoniem, kuri pēdējā versijā pat neatrodas uz “ausīm”, bet gan galvas priekšpusē un aizmugurē. Turklāt, NAO runā ar “ausīm”, kur viņam ir iebūvēti skaļruņi. Savukārt, acis NAO izmanto kā dažādu režīmu indikatoru, tās iedegas dažādās krāsās atkarībā no režīma un tā, kādu krāsu šim režīmam ir piešķīris programmētājs. Piemēram, TSI NAO acis iedegās zilā krāsā, kad tas ir aktīvs un mēģina sadzirdēt cilvēka komandas.

NAO ir diezgan veikls, tas ar rokām aizsedz galvu kritiena brīdī, gluži kā cilvēks, kā arī var pēc tam pats piecelties. Robotam ir 25 “brīvības pakāpes” jeb 25 motori un 25 locītavas. Vēl tam kopumā ir 15 sensori. Patstāvīgi orientēties apkārtējā vidē NAO palīdz četri ultraskaņas un septiņi skārienjutīgi sensori, kas atrodas uz galvas, rokām un kājām. Iebūvētais trīsasu akselerometrs un žiroskops robota kustības padara apzinātākas un dabiskākas.

Brīdī, kad NAO ir neaktīvajā režīmā un gaida cilvēka komandas, tas nepaliek sastindzis. Rodas iespaids, it kā viņš mīņātos no vienas kājas uz otru.

Lasi vairāk ŠEIT

contact us

raksti mums