Aizvadītajā studiju gadā Transporta un sakaru institūta (TSI) studiju programmas “Robotika” studenti strādāja pie kursa darba, kura rezultātus būtu interesanti ieraudzīt ikvienam, pat bērnam. Oficiāli viņu uzdevums skanēja “Izveidot vadošo programmu robotam”. Praksē studenti mācīja mazam un ļoti simpātiskam robotam “Khepera IV” veikt dažādas darbības. Visātrāk un ļoti kvalitatīvi ar savu uzdevumu tika galā brāļu Vilku komanda.
Brāļi Manu Viktors un Vasilijs Vilki aizraujas ar robotiku jau daudzus gadus, kaut gan studē tikai pirmajā kursā un tikko sekmīgi aizvadījuši sesiju. Vēl būdami skolēni, viņi apmeklēja TSI “Lego” robotikas pulciņu, strādājot komandā būvējuši un programmējuši savus robotus, ar kuriem pēc tam piedalījās robotikas turnīros. Savas zināšanas un talantus Manu Viktors un Vasilijs vēlreiz apliecināja, kad izpelnījās TSI partnera – uzņēmuma “Robologic GmbH” – grantus pilnībā apmaksātām studijām bakalaura programmā “Robotika”.
Izaicinājums pieņemts
Robotam bija jānobrauc vairāki metri, sekojot līnijai, uz kuras bija novietoti dažāda izmēra un formas šķēršļi – glāzes, kastītes utt. –, kas bija jāapbrauc. Papildu noteikums bija, ka procesā var izmantot tikai infrasarkanos sensorus. Faktiski uzdevumu var sadalīt divās daļās, ko brāļi arī izdarīja – Manu Viktors programmēja robota sekošanu līnijai un nobrauktā ceļa garumu, bet Vasilijs risināja objektu apbraukšanas problēmu.
“Mums tas ir svarīgs solis, jo programma ir jauna, un šādu kursa darbu studenti gatavoja pirmoreiz. Studenti mācījās izjust robota konstrukciju un saprast, kāpēc ir vajadzīga programmēšana. Klasiskajā programmēšanā viņi strādātu tikai ar datiem uz ekrāna, bet šeit robots ir reāls objekts, un darba rezultāts ir ļoti uzskatāms – robots brauc tur, kur vajag, vai nē,” saka profesors Aleksandrs Kraiņukovs, TSI Telekomunikācijas, elektronikas un robotikas centra (TERC) vadītājs. Tieši TERC laboratorijās topošie robotikas speciālisti spēra pirmos soļus robotu “pieradināšanā”. Vajadzēja gan uzrakstīt vadošo programmu, gan izmēģināt to praksē. Daudziem šis uzdevums nebija tik viegls, jo ne visiem programmēšanas pamati tika mācīti vidusskolā.
Lasi vairāk ŠEIT