LV EN

LĪMENIS

PROGRAMMA

FAKULTĀTE

GADS

VALODA

Klientu apmierinātība ar informācijas sniegšanu autoostās

Šī pētījuma aktualitāte ir mobilitātes tradīciju maiņas nozīme sabiedriskā transporta izmantošanā. Tas prasa ņemt vērā dažādus klientu pieredzes aspektus sabiedriskā transporta pakalpojumu jomā. Transporta termināļi ir apgabala priekšrocība, jo tie var darboties kā katalizatori aktīvākai sabiedriskā transporta izmantošanai. Tomēr slikti plānoti un izvietoti termināļi var radīt problēmas un samazināt pasažieru skaitu.Pētījuma mērķis ir gūt ieskatu informācijas vizualizācijas efektivitātē autoostās un palīdzēt uzlabot kopējo pasažieru pieredzi ceļojumu laikā. Autors apskata esošo literatūru par informācijas vizualizāciju transporta terminālos un pētījumiem vai paraugpraksi saistībā ar pasažieru pieredzes uzlabošanu, izmantojot efektīvu informācijas dizainu.Autore kā datu avotus izmantoja gan kvantitatīvās, gan kvalitatīvās metodes, piemēram, lietotāju aptaujas, ekspertu intervijas un novērojumus, lai izprastu, kā pasažieri mijiedarbojas ar esošajiem informācijas displejiem. No analīzes izriet, ka Rīgas Starptautiskajā autobusu terminālī ir laba informācijas sistēma, taču trūkst dažu vizualizācijas rīku informācijas sniegšanai. Tādējādi tika sniegti ieteikumi, kā uzlabot informācijas sniegšanu, lai uzlabotu klientu apmierinātību.

Autors: Diane Aliou Yasmine

Vadītājs: Irina Jackiva

Līmenis: Maģistrs

Gads: 2024

Darba valoda: Angļu


Zaļā transporta risinājumi vidēja lieluma kurjerpasta uzņēmumā

Šajā darbā ir veikta Latvijas kurjerpasta uzņēmuma SIA DPD Latvija analīze, lai noteiktu tā iespējas un novērtētu jau ieviestos ilgtspējīgos risinājumus. Iegūtie rezultāti tiek izmantoti, lai veiktu tam piemērotu zaļā transporta risinājumu izvēli ar daudzkritēriju lēmumu pieņemšanas un izmaksu-ieguvumu analīzes metodēm un izstrādātu atbilstošas rekomendācijas, kas palīdzētu uzlabot uzņēmumā jau izmantotos ilgtspējīgos risinājumus vai ieviestu jaunus.Pētījumā tiek apskatīti svarīgākie ilgtspējīgi risinājumi transporta jomā, kas ietver pāreju uz elektriskajiem transportlīdzekļiem, alternatīvas degvielas, piemēram, CNG, biodīzeļdegvielu un ūdeņradi, kā arī inovatīvais pūļa piegādes koncepts. Darbā ir izskatīti arī citi uzņēmuma ilgtspējības uzlabošanas veidi.Rezultātā izstrādātais ietvars jeb rīcības plāns var palīdzēt uzņēmumam veikt pamatotus ieguldījumus zaļā transporta risinājumu ieviešanā, lai samazinātu siltumnīcas gāzu emisiju apjomu un potenciāli piesaistītu jaunus klientus. Darba pievienotā vērtība ir iespēja citam Latvijas vidēja lieluma kurjerpasta uzņēmumam izmantot piedāvāto ietvaru par pamatu sava plāna veidošanai.

Autors: Ernests Grahoļskis

Vadītājs: Aleksandrs Kotļars

Līmenis: Maģistrs

Gads: 2024

Darba valoda: Latviešu


Attālinātā darba nākotnes nodrošināšana: jaunas kiberdraudu mazināšanas stratēģijas

Covid-19 pandēmija ir ievērojami mainījusi uzņēmējdarbības vidi, paātrinot pāreju uz attālinātu darbu un palielinot organizāciju uzņēmību pret kiberdraudiem. Tradicionālās drošības pieejas, kas koncentrējas uz perimetra aizsardzību, ir bijušas neefektīvas, risinot attālinātās darba vides problēmas. Šajā darbā tiek aplūkotas jaunas riska mazināšanas stratēģijas kiberdraudu novēršanai, koncentrējoties uz nulles uzticamības drošības sistēmu ieviešanu un efektivitāti. Šajā pētījumā tiek izmantotas kvalitatīvas un kvantitatīvās izpētes metodes, tostarp balto dokumentu analīze un ekspertu anketas, lai identificētu nozīmīgus kiberdrošības draudus, kas saistīti ar attālinātu darbu. Tajā novērtēta nulles uzticības principu efektivitāte un pētīta kiberdrošības speciālistu uztvere un izpratne. Rezultāti liecina, ka nulles uzticamības sistēmas ieviešana ievērojami uzlabo organizācijas drošības stāvokli, ieviešot stingras piekļuves kontroles un nepārtrauktu uzraudzību, samazinot tādus riskus kā personas datu pārkāpumi, pikšķerēšanas uzbrukumi un citi kiberdraudi. Turklāt pētījums uzsver nulles uzticības arhitektūru ieviešanas grūtības, piemēram, nepieciešamās kultūras pārmaiņas organizācijās un tehniskās prasības.

Autors: Jana Kudinova

Vadītājs: Mihails Savrasovs

Līmenis: Maģistrs

Gads: 2024

Darba valoda: Angļu


Nepārraudzīta mašīnmācīšanās pieeja dabiskās valodas tekstu kolekciju hierarhiskai, uz grafiem bazētai, attēlošanai.

Lielo datu efektīva pārvaldība ir svarīga dažādās jomās, īpaši gadījumos, kad dati sastāv no cilvēka rakstītiem dokumentiem. Nesenie sasniegumi dabiskās valodas apstrādē (NLP), jo īpaši LLM, ļāva atrisināt daudzus uzdevumus šajā jomā, neskatoties uz lielo pieprasījumu pēc marķētiem datiem, skaitļošanas resursiem un specializētām prasmēm.Lai novērstu šos ierobežojumus, pašreizējais pētījums ierosināja NLP cauruļvadu, lai noteiktu tēmu hierarhijas zinātnisko publikāciju kolekcijās. Darbā galvenā uzmanība tika pievērsta pieejamo neuzraudzīto mašīnmācīšanās metožu un kvalitātes metrikas novērtēšanai NLP, kā arī vizualizācijas metožu izstrādei, lai izveidotu cauruļvada prototipu.Piedāvātais risinājums ir balstīts uz hARTM pieeju, kas optimizēta tēmas interpretējamībai. Tas parādīja spēju no zinātnisko tekstu kolekcijām secināt cilvēka interpretējamu tēmu hierarhijas un izveidot jēgpilnu dokumentu attēlojumus. Vizualizācijas pieejas balstās uz MDS, lai parādītu starpdokumentu līdzību, un Sankey diagrammas, lai parādītu dokumentu kopu saistību tēmu hierarhijā.Lietderība tika demonstrēta divās datu kopās, koncentrējoties uz tēmu hierarhijas un saistīto tēmu definīciju interpretējamību un nozīmi. Iespējamās pielietošanas jomas ietver personīgo izglītību un zinātnisko rakstīšanu.

Autors: Jevgenijs Bodrenko

Vadītājs: Irina Jackiva

Līmenis: Maģistrs

Gads: 2024

Darba valoda: Angļu

Studiju programma: Datorzinātnes

Vairāk...


Automatizēto uzņēmējdarbības procesu integrācija un to ietekme uz MVU Latvijā

Šis maģistra darbs pēta automatizēto biznesa procesu integrāciju mazos un vidēja izmēra uzņēmumos (MVU) Latvijas finanšu tehnoloģiju nozarē, koncentrējoties uz specifisku izaicinājumu un iespēju identificēšanu. Darbs uzsvēra automatizācijas lomu operatīvās efektivitātes uzlabošanā, ļaujot MVU novirzīt vairāk resursu stratēģiskiem un inovatīviem uzdevumiem. Pētījums ir izstrādājis koncepcionālu rīcību modeli un sniedz praktiskus ieteikumus, lai palīdzētu MVU efektīvi integrēt automatizētus procesus.Pirmā nodaļa apkopo digitālo transformāciju (DT) un biznesa procesu automatizāciju (BPA), tostarp robotizēto procesu automatizāciju (RPA). Nākamās nodaļas koncentrējas uz aptauju un interviju analīzēšanu, izmantojot AHP un DMM metodes. Ceturtā nodaļa prezentē biznesu gadījumus BPA integrēšanā MVU, sniedzot piemērus un diskusijas par sekām. Piektā nodaļa ievieš rīcību modeli turpmākām BPA iniciatīvām un sniedz praktiskus ieteikumus uzņēmumiem, kas integrē BPA. Galvenās atziņas un secinājumi norāda uz to, ka, kaut arī automatizācija nodrošina ievērojamas efektivitātes un izmaksu samazinājumus, tās praktiskā ieviešana prasa rūpīgi izstrādātas stratēģijas, kas pielāgotas MVU vajadzībām.

Autors: Jevgeņija Fatunova

Vadītājs: Soltani Mohammad

Līmenis: Maģistrs

Gads: 2024

Darba valoda: Angļu

Table View
Text View