vasilijs-gredasovs-54340618

Radošs darbs ar plašām iespējām – kādu karjeru sola robotikas speciālista izglītība

Kas pirmais nāk prātā, kad dzirdi vārdus «robotikas speciālists»? Varbūt iedomājies Terminatora vai draudzīgā animācijas filmas robota «Wall-E» jeb Vallija izgudrotāju? Taču – vai arī tad, kad atver Latvijā ražotu čipsu paciņu vai atspirdzinoša dzēriena pudeli, prātā nāk roboti? Ir liela varbūtība, ka šīs preces ražojuši un iepakojuši roboti, un līdz ar to ražošanas procesā piedalījušies arī robotikas speciālisti. Šoreiz parunāsim par to, kā var izskatīties robotikas speciālista karjera gan Latvijā, gan ārvalstīs.

Ar katru gadu robotu skaits Latvijā pieaug, taču šis process ne vienmēr mums ir redzams. Lielākā daļa jauno robotu parādās rūpnīcās un uzņēmumos. Mūsu valstī roboti šķiro pasta sūtījumus, saliek kastēs čipsus, iekrauj kastes ar dažādiem dzērieniem. Vai esat redzējuši «E. Gulbja Laboratorijas» autonomos Covid-19 testu savākšanas punktus? Iekšā tur strādā ne jau cilvēks vai rūķītis, bet gan robots. «Robots var veikt ļoti dažādas funkcijas un atkārtot gandrīz visas vienkāršākās cilvēka darbības: tie prot griezt, metināt, kniedēt, līmēt, kontrolēt kvalitāti ar kamerām, lodēt ar lāzeru. Latvijā visbiežāk var sastapt robotizētos krāvējus un metinātājus,» stāsta Transporta un sakaru institūta (TSI) profesionālās bakalaura studiju programmas «Robotika» lektors, TSI absolvents Vasilijs Gredasovs.

Baltijas valstīs, salīdzinot ar lielajām pasaules mēroga valstīm, robotu pagaidām vēl nav īpaši daudz. Pie mums, pēc Gredasova teiktā, aktuālākā specialitāte robotikas jomā ir industriālo robotu integrators – «Industrial Robot Integrator». Tie ir vispārīgi speciālisti, kuriem ir izpratne gan par mehāniku un elektrotehniku, gan par robotu programmēšanu tādā līmenī, lai spētu integrēt gatavus robotus darbā konkrētajā uzņēmumā.

«Mums nav nepieciešamas dziļas mehānikas zināšanas, jo neviens no vietējiem speciālistiem ar robotu remontu nopietni nenodarbojas. Ja uzņēmums iegādājas sev jaunu robotu, tad tam ir garantija, un nepieciešamības gadījumā remontu veiks ražotājs. Ja robots jau ir bijis lietošanā, tad tas strādā, līdz saplīst,» skaidro speciālists. Integrators, protams, zina, kā robots darbojas mehāniski, taču viņam nav tas jābūvē un jāremontē pašam.

Latvijas robotu tirgus attīstība

Industriālo robotu integrators sadarbojas ar uzņēmumiem, kas nolēmuši izmantot automatizāciju, kādā jomā sarežģītu vai fiziski smagu cilvēka darbu aizstāt ar robotu. Uzņēmums analizē un apraksta, kā šobrīd tiek organizēts darba process un ražošana. Integratoram uzdevums ir vispirms ierosināt, kā automatizēt procesu, iekļaujot tajā robotu. Tad speciālists īsteno apstiprināto plānu: instalē robotu, programmē, pārbauda un, ja nepieciešams, apkalpo to.

Ir arī cita un «šaurāka» specializācija – industriālo robotu programmētājs. Šajā gadījumā robots jau ir uz vietas, ir pieņemti visi lēmumi par to, kā tas «sadarbosies» ar cilvēkiem. Atliek vien to ieprogrammēt, lai robots pareizi veiktu savu uzdevumu. Ir arī dažādi apkopes darbi robotizētajām ražošanas līnijām, ko var veikt robotikas speciālists.

https://www.delfi.lv/campus/raksti/radoss-darbs-ar-plasam-iespejam-kadu-karjeru-sola-robotikas-specialista-izglitiba?id=54340424

contact us

свяжитесь с нами